12 українських громад, учасників проєкту «Стала мережа кліматично нейтральних міст для України» – SUN4Ukraine, долучилися до роботи Конференції Місії кліматично нейтральних та розумних міст ЄС, яка об’єднала тисячу учасників з усіх куточків Європи, 6-8 травня 2025 року у Вільнюсі.
Тема цьогорічної конференції: «Використання успіхів міст: просування кліматичних дій до 2030 року».
Українську делегацію на Конференції представили:
Борис Карпус, Нововолинський міський голова,
Ірина Гудзь, заступниця Звягельського міського голови,
Богдан Білецький, заступник Калуського міського голови,
Світлана Самсоненко, перша заступниця Конотопського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради,
Алла Луцька, директорка Департаменту енергетики, енергоефективності та запровадження інноваційних технологій Миколаївської міської ради,
Сергій Бостан, директор Департаменту соціально-економічного розвитку та стратегічного планування Чернівецької міської ради,
Людмила Гапєєва, начальниця Управління економіки Конотопської міської ради,
Наталія Хольченкова, начальниця відділу міжнародних відносин та інвестицій Чернігівської міської ради
Євгенія Штельмах, заступниця начальника відділу безбар’єрності Департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради,
Анастасія Мухіна, головна спеціалістка відділу екологічної оцінки Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
Ольга Твердохліб, в. о. директора комунальної установи «Харківська інвестиційна агенція» Харківської міської ради,
Олена Різниченко, начальниця відділу інвестицій КП «Агентство розвитку Дніпра» Дніпровської міської ради,
Тетяна Мельник, експертка з питань відновлення муніципальної інфраструктури Асоціації міст України.
Валдас Бенкунскас, мер Вільнюса, відкриваючи Конференцію 6 травня 2025 року, звернув увагу учасників Конференції на те, що значні кліматичні зміни потребують дії сильних альянсів, а також обміну знаннями, побудови довіри крізь кордони. Спікер зазначив, що для Вільнюса – це визначний рік, адже місто з гордістю носить звання Європейської зеленої столиці 2025 року. Він висловив сподівання, що Конференція посилить спільне бачення і посприяє започаткуванню нових партнерств, які дозволять рухатися швидше і далі.
7 травня 2025 року учасники проєкту разом з представниками європейських міст обговорювали питання забезпечення стійкості українських громад в умовах тривалої широкомасштабної збройної агресії рф проти України, у межах секційного засідання за модерації провідної європейської агенції з кліматичних інновацій Climate KIC.
8 травня 2025 року під час пленарного засідання «Будуємо мости у всій Європі» виступили:
Борис Карпус, Нововолинський міський голова,
Ірина Гудзь, заступниця Звягельського міського голови,
а також
Джеймс Фалзона, заступник директора ЄБРР,
Халстайн Б'єрке, заступник мера міста Осло,
Ольга Кордас, директорка «Viable Cities».
Борис Карпус зазначив, що проєкт SUN4Ukraine став важливим кроком у розвитку громади, зокрема допоміг інтегруватися до європейської спільноти та обмінюватися досвідом з колегами, які поділяють принципи кліматичної нейтральності та Європейського зеленого курсу. У подальшому всі ці напрацювання допоможуть напрацювати ефективні рішення, вдосконалити та розвинути компетенції щодо кліматичних ініціатив і поділитися цим досвідом з іншими громадами України.
Ірина Гудзь наголосила на важливості для українських громад бути частиною спільноти, яка поділяє цінності сталого розвитку та, водночас, розуміє виклики українських муніципалітетів під час війни. Вона звернула увагу, що завдяки програмі «Горизонт Європа», команді, яка працює над проєктом SUN4Ukraine, представники органів місцевого самоврядування отримали можливість спільно працювати над реалізацією амбітних цілей кліматичної нейтральності. Спікерка підкреслила, що в Україні проєкт має значну інформаційну та організаційну підтримку від Асоціації міст України, ГО «Екодія», Урбаністичної коаліції Ro3kvit.
У межах цієї пленарної сесії було офіційно оголошено про початок відбору міст Місії ЄС для програми партнерства з флагманськими громадами проєкту SUN4Ukraine, яка спрямована на організацію взаємонавчання, обмін досвідом та поширення інновацій для розбудови потенціалу українських муніципалітетів у прагненні зменшення впливу та адаптації до змін клімату.
Наталія Хольченкова, Сергій Бостан та Євгенія Штельмах під час секції на тему побудови мостів для розбудови кліматичної нейтральності завдяки європейсько-українському міжмуніципальному партнерству, підсвітили різні аспекти викликів та потреб українських громад в контексті відновлення та у поєднанні з реалізацією амбітних цілей кліматичної нейтральності
9 травня 2025 року представники флагманських громад взяли участь у воркшопі, у межах якого було презентовано та обговорено напрями розвитку, очікування учасників, пріоритети та конкретні потреби, пов’язані з кожним типом підтримки в рамках проекту SUN4Ukraine. Для забезпечення ефективної та узгодженої подальшої роботи також було напрацьовано методики для покращення взаємодії та навчання.
У межах Конференції Місії кліматично нейтральних та розумних міст ЄС працював спеціально створений виставковий простір – «Український кластер». Впродовж трьох днів представники дванадцяти флагманських муніципалітетів – учасники проєкту SUN4Ukraine – презентували тут свої громади, ділились з відвідувачами виставки планами щодо кліматичного переходу та інформували про виклики по’вязані з відновленням в умовах збройної агресії рф. Український стенд відвідали представники Європейської Комісії, Шведської національної платформи для кліматично нейтральних та стійких міст, провідних асоціацій органів місцевого самоврядування Європи, а також європейських муніципалітетів.
Проєкт SUN4Ukraine – це чотирирічний проєкт, що фінансується Європейським Союзом за програмою «Горизонт Європа», який підтримає українські міста в узгодженні їхніх планів відновлення з цілями кліматичної нейтральності.